- Nacházíte se:
- Blog
- Článek
Co dělat při úrazu zubu - část I. - vyražení stálého zubu.
9. 11. 2024
Úrazy zejména předních zubů jsou bohužel častou událostí, nejen v dětském věku. Včasnou a správnou reakcí můžete zub zachránit a ušetřit si zdlouhavou a náročnou léčbu v budoucnosti. V seriálu několika příspěvků si řekneme, co v jaké situaci dělat jako první pomoc.
Vyražení (avulze) stálého zubu.
Bum bác pic- a zub leží na zemi, v puse spoustu krve. Zachovejte klid, zub najděte a uklidněte (obvykle plačícího) pacienta. Se zubem manipulujte za korunku - bílou část zubu. Žlutějšího kořene se nedotýkejte. Zub ihned vraťte na jeho místo v čelisti. Pokud je zub výrazněji znečištěný, opláchněte ho mlékem, slaným roztokem, pacientovou slinou nebo v nouzi i vodou. Je klíčové nemeškat, nebát se a zub vrátit do lůžka co nejdříve!
Pacient by měl zakousnout, například do kapesníku, aby se zub držel ve své pozici a měli byste okamžitě navštívit ordinaci zubního lékaře. Pokud se přesto bojíte, nebo je pacient ve stavu neschopném vrácení zubu, měli byste zub dát nějakého transportního média a pacienta i zub dopravit k zubnímu lékaři.
Nejlepší je mléko, slina pacienta, slaný fyziologický roztok, a to v tomto pořadí. V nouzi poslouží i samotná voda, která ačkoliv je velmi špatné médium, lepší cokoliv než mít zub na suchu.Buňky periodoncia na kořeni začnou odumírat již pár minut po začátku vysoušení zubního kořene. A právě ty a jejich vitalita je klíčová pro správné zahojení. Existují i speciální roztoky na uchovávání vyraženého zubu, které by měli být dostupné všude tam, kde úrazy hrozí více - bazény, zimní stadiony a jiná sportoviště.
V případě úrazu se snažíme pacienta vzít co nejdříve a bez meškání zajistit první pomoc. Obraťte se s úrazem s důvěrou na nás.
